Pe 9 aprilie 1974, a fost inaugurat Stadionul STEAUA cu un meci amical împotriva lui OFK Belgrad, scor 2-2. Construcţia lui începuse în august 1973. Tătaru spărgea gheaţa în minutul 44 al primei reprize, cu un şut din surprindere de la marginea careului de 16 metri şi îl învingea pe Borota reuşind astfel ceea ce avea să rămînă în istorie drept primul gol pe noua arenă, a cincea la acel moment în capitală.
La meci asistau 30.000 de oameni.
Era primul stadion din România construit special pentru fotbal, fără pistă de atletism, cu gazon foarte aproape de primele rânduri de scaune din tribune. Iniţial, capacitatea a fost de 30.000 de locuri; în 1991, când au fost introduse scaunele, aceasta a scăzut la 27.063.

Constantin Teaşcă şi Gheorghe Constantin jucau cu N. Coman (V. Iordache 80′) – Sătmăreanu, Smărăndache (Ciugarin 50′), Sameş, Nae Ionescu – Iovănescu, I. Dumitru (Tătaru II 40′, Amarandei 80′) – Ion Ion, M. Răducanu, Iordănescu (Dumitriu IV 75′), Vio. Năstase.
Milutin Šoškić începea cu Borota – Bojović, Jokić, Stojanović, Mešanović – Đujić, Krešić – Turudija, Zec, Stefanović, Stevanović.
Arbitru: Kevork Ghemigean (Bucureşti).
Au marcat : Tătaru II (44’), Vio. Năstase (59’) / Turudija (75’, 82’).

Primul meci oficial s-a jucat pe 28 aprilie 1974, în etapa a 24-a din acel sezon, 2-2 cu Steagul Roşu Braşov.

Sursa: Steaua, legenda unei echipe de fotbal.